MENÜ ☰

Higroskopik Radyatör Otomatik Hava Purjörü

080 Serisi Higroskopik Purjör hem otomatik hem de manuel kullanım için uygundur. Manuel kullanımda temel prensip vananın kapalı konumdan açık konuma getirilerek su çıkışı oluncaya dek havayı tahliye etmektir. Otomatik kullanımda ki prensip ise vananın içindeki selüloz fiber kartuşun hacimsel değişimine göre havayı tahliye etmektir.
Havayı manuel tahliye etmek vananın tam kapalı konumunda 1 tur geri çevrilmesi ile mümkündür. Bu işlem sistem doldurulurken en çok kullanılan yöntemdir.
Havayı otomatik tahliye etmek için ise vananın tamamen kapalı konumda olması gerekmektedir.

Higroskopik diskler tamamen suyla kaplandığında hacimleri %50 artar.

Böylelikle normal çalışma koşulları altında disk suyla temasta olduğunda hacim artışından dolayı vana kapalı duruma gelir. Sistemde hava oluştuğunda ise disk tekrar kurumaya başlar; böylelikle hacim tekrar küçülür ve hava tahliyesi için gerekli açıklık oluşmuş olur.

Callefi Radyatör Otomatik Hava Purjörü 1/2”

Higroskopik purjör: Radyatörlerin anahtarla hava alınan yerine takılan ve otomatik ya da manuel olarak hava tahliyesi yapan radyatör purjörüdür. En önemli özelliği ise piyasadaki manuel cihazlar havayı attıktan sonra suyu kaçırırlar. Bu cihaz ise higroskopik özelliği sayesinde hava attıktan sonra suyu içteki emen özel yapısı sayesinde ağız su tahliyesine kapanır ve suyun dışarı atılmasını önler. Her radyatör için bir adet kullanılmalıdır.

İtalyan tasarımı Caleffi otomatik hava purjörü sayesinde radyatör havası otomatik olarak hava tahliye edilecek.

Higroskopik purjörlerimiz radyatördeki havanın hem manuel hem otomatik olarak hava tahliyesine müsaade eder. Standartta bu ürün üzerinde iki yönlü manuel ve otomatik olarak yazılıdır. Otomatik olarak kullanılması önceliklidir. İçerdiği özel kompozit disk sayesinde suyla temas sırasında şişme yapıp otomatik tahliye ağzını kapatmaktadır. Fakat ürünü ilk radyatör dolumu esnasında veya yüksek havaya maruzken manuel olarak kullanıldığında havayı hızlı tahliye etmesi akabinde kartuş bölümüne su hızlı yükseleceğinden ve ürün açık gibi davranacağından su tahliyesini otomatik modundaki gibi yavaşça algılayıp kapatmasına engel olamayabilir. Fakat ürün tekrar otomatik moduna geçtiğinde ve kartuş sistemde hava oluştukça kuruduğunda bu problemle karşılaşmayacaksınızdır.

Callefi Radyatör Otomatik Hava Pürjörü mevcut purjörleri söküp yerine takarak kullanabilirsiniz. Manul olarak da hava alma imkanınız bulunmaktadır. Manuel hava alırken su gelmez.

Radyatörler için otomatik higroskopik purjör.

Krom kaplama.

Beyaz POM (asteal reçinesi) kelebek.

Dişli kısımda PTFE conta.

Maks. Çalışma basıncı: 10 bar

Maks. Çalışma sıcaklığı: 100°C